Oldala 2 of 6 ElsőElső 1234 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 11 to 20 of 59

Topic: Tej

MPF támogató
    Csatlakozás dátuma
    Feb 2014
    Lakhely
    Canada
    Thumbs Up
    Received: 117
    Given: 31

1 Not allowed!
    Cattaro ezt olvasd el, en nem tudtam meg vegig olvasni, de Hatha van benne hasznos dolog neked.

https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartal...k/ch04s04.html

Senior Member Alpha's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up
    Received: 208
    Given: 25

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Dream_walker Hozzászólás megtekintése
    Amúgy régen én is literszám ittam a tejet, csak már nem jutunk hozzá házihoz, a bolti meg a maximum 3,5-ös zsírtartalmával egy vicc, akkor inkább iszok vizet
    A teljes tejben sem (sokkal) magasabb a zsír aránya. 3,5 % az jó. A bolti tej azért nem hozza a gyerekkor ízét, mert homogenizálva van és nem fölöződik ki, illetve más a nagyüzemi takarmányozás, mint a falusi szabadtartásos legeltetés. Emiatt más az íze is. A hagyományos tartásnál érezhető, amikor zöld takarmányról szárazra váltanak vagy fordítva. Ez az ízváltozás nemkívánatos a nagyiparban. Vannak zsírhoz kötődő baktériumok szaporodását gátló kultúrák, amik szintén hozzájárulnak a tej egyenletes ízéhez. Ez is azt eredményezi, hogy más íze lesz a kezelt tejnek, mint a falusi forralt teljes tejnek.
    Az eltarthatóság és egyneműsítés miatt véghezvitt szeparálás, homogenizálás, pasztőrözés mind ízmódosulást okoznak, de egy bolti zacskós 3,5 %-os tej beltartalmilag nem rosszabb, mint egy falzsi kézi fejésű forralt tej.
    Tejüzemet vezetek. Szoktam látni, hogy mennyi dobiszap (túlfejés miatti vörös vérsejtek, tejben oldott szennyeződés, stb.) jön ki fölözés után. Azt is tudom, hogy mennyi vizet adnak hozzá a kis tehenészetek, hogy belekeverik a beteg állat tejét a többibe, növényi és más állati eredetű zsírokkal "javítják" fel a tejüket, nem használnak tőgyfertőtlenítő, a nem megfelelő higiéniai körülmények és a nyitott fejőrendszer miatt milyen magas a csíraszám, stb.
    Last edited by Alpha; 09-13-2019 at 08:50 PM.

Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló TMIB Hozzászólás megtekintése
    Gyerekként, tizenévesként, és huszonévesként is toltam a tejet, nem napi 1 pohárral, hanem másfél-2 literrel. Sose volt tőle bajom, állandóan estem a biciklivel, botlottam, elvágódtam, stb, de csontom sose tört. Sose voltam izmos, de akkoriban kövér sem. Rakás előnye volt a tejivásnak.

Aztán laktózérzékeny lettem (szerintem), és nem ittam több tejet. Évek óta nem iszom, a csontom furán recseg-ropog, sok negatív dolgot észrevettem.

Most úgy döntöttem hogy letesztelem hogy mi lesz ha megint rákezdek és iszok egy csomót minden nap. Talán segít azon a problémámon is, hogy nem szoktam szomjas lenni. A vízzel kevert tejjel megint meglenne a bevitt folyadékmennyiség.

Gondolom 1 hét - 10 nap után majd meg tudom mondani hogy mit tapasztalok.

Az egyetlen kérdés hogy a gyomrom bírja-e. Ha igen, akkor valószínűsítem hogy egészségileg lesz pozitív változás.

Kor előrehaladtával a legtöbb ember szervezete egyre inkább intoleráns a tejcukorral szemben. A módosult állományokat, mint például a fermentált termékek (tejföl, kefír, joghurt, stb.) könnyebben emésztjük meg. Javaslom, hogy ne sima tejet igyál, hanem kefírt. Néhány nap után észre fogod venni, hogy jobb az emésztésed, ami miatt erősödni fog az immunrendszered is. A legjobb ha tudsz beszerezni kefír gombát és magadnak csinálod a kefírt bolti 2,8 vagy 3,5 %-os tejből. Akit érdekel az ilyen, annak tudok ajánlani elkészítési technológiát és van valamennyi kefírgombám is itthon.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up
    Received: 151
    Given: 29

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Alpha Hozzászólás megtekintése
    A teljes tejben sem (sokkal) magasabb a zsír aránya. 3,5 % az jó. A bolti tej azért nem hozza a gyerekkor ízét, mert homogenizálva van és nem fölöződik ki, illetve más a nagyüzemi takarmányozás, mint a falusi szabadtartásos legeltetés. Emiatt más az íze is. A hagyományos tartásnál érezhető, amikor zöld takarmányról szárazra váltanak vagy fordítva. Ez az ízváltozás nemkívánatos a nagyiparban. Vannak zsírhoz kötődő baktériumok szaporodását gátló kultúrák, amik szintén hozzájárulnak a tej egyenletes ízéhez. Ez is azt eredményezi, hogy más íze lesz a kezelt tejnek, mint a falusi forralt teljes tejnek.
    Az eltarthatóság és egyneműsítés miatt véghezvitt szeparálás, homogenizálás, pasztőrözés mind ízmódosulást okoznak, de egy bolti zacskós 3,5 %-os tej beltartalmilag nem rosszabb, mint egy falzsi kézi fejésű forralt tej.
    Tejüzemet vezetek. Szoktam látni, hogy mennyi dobiszap (túlfejés miatti vörös vérsejtek, tejben oldott szennyeződés, stb.) jön ki fölözés után. Azt is tudom, hogy mennyi vizet adnak hozzá a kis tehenészetek, hogy belekeverik a beteg állat tejét a többibe, növényi és más állati eredetű zsírokkal "javítják" fel a tejüket, nem használnak tőgyfertőtlenítő, a nem megfelelő higiéniai körülmények és a nyitott fejőrendszer miatt milyen magas a csíraszám, stb.
    Ez világos, elég sokáig tartottam teheneket én is, és a saját előállítású tejet fogyasztottam.

A zsírszázalék háztáji takarmányozásnál eleve magasabb, de itt nem is annyira a százalék a lényeg.
    Az összes ízanyag, a tápanyagok nagy része ebben a zsírban van oldva, ezek szinte mindegyike zsírban oldódó. Fölözéskor így nem egyszerűen a zsírtartalom van elvéve, hanem a tápanyagok nagy része is. A százalék, az csak százalék, de mondjuk egy A vitamin esetében, amely zsírban oldódik, ha 4%-os eredeti tartalommal számolunk, abból 1% csökkenés 25% vitamintartalom-csökkenést jelent. Ez pedig igen jelentős szám.

Úgyhogy nekem nem elsősorban az a bajom, hogy más az íze. Azt meg lehet szokni, tudom. A baj az, hogy ez a más íz egy teljesen más összetételt jelent. Így nem egyszerűen kevésbé finom, hanem a tápértéke is lényegesen kisebb. Így inkább nem adok érte pénzt.

Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Dream_walker Hozzászólás megtekintése
    Ez világos, elég sokáig tartottam teheneket én is, és a saját előállítású tejet fogyasztottam.

A zsírszázalék háztáji takarmányozásnál eleve magasabb, de itt nem is annyira a százalék a lényeg.
    Az összes ízanyag, a tápanyagok nagy része ebben a zsírban van oldva, ezek szinte mindegyike zsírban oldódó. Fölözéskor így nem egyszerűen a zsírtartalom van elvéve, hanem a tápanyagok nagy része is. A százalék, az csak százalék, de mondjuk egy A vitamin esetében, amely zsírban oldódik, ha 4%-os eredeti tartalommal számolunk, abból 1% csökkenés 25% vitamintartalom-csökkenést jelent. Ez pedig igen jelentős szám.

Úgyhogy nekem nem elsősorban az a bajom, hogy más az íze. Azt meg lehet szokni, tudom. A baj az, hogy ez a más íz egy teljesen más összetételt jelent. Így nem egyszerűen kevésbé finom, hanem a tápértéke is lényegesen kisebb. Így inkább nem adok érte pénzt.
    Nem azért fölözünk elsősorban, hogy a zsírt kivegyük a tejből. Hanem azért, hogy a szennyeződéseket szedjük ki. Fölözés után a kivett tejszínt visszaadjuk a tejhez.
    Én gyakran látom a nyerstej, sovány tej és a kész tej michrobiológiai laboreredmenyeit. Ha egy mód van rá, akkor maradok a kezelt tejnél.
    Hozzáteszem, hogy az iparban kötelező vizsgálni a vegyszermaradványt, antibiotikumot, tőggyulladást, stb. Ezt a kisipari tejben simán megisszuk.
    Nem vagyok ellene, sőt szeretném ha biztos forrásból lenne házi tehéntejem, de gyakorlatból tudom, hogy a gazdák nagy része profitorientált és nem érdekli őket, hogy milyen a tej minősége. Másik gond, hogy sajnos a gazdák nagy része nem is tudja milyen hibákat követ el, mert nem tanulja. (Föccstej fejés, túlfejés, tőgyfertőtlenítés hiánya, gyógyszeres kezelés, takarmányozási gondok, stb.)

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Alpha Hozzászólás megtekintése
    Nem vagyok ellene, sőt szeretném ha biztos forrásból lenne házi tehéntejem, de gyakorlatból tudom, hogy a gazdák nagy része profitorientált és nem érdekli őket, hogy milyen a tej minősége. Másik gond, hogy sajnos a gazdák nagy része nem is tudja milyen hibákat követ el, mert nem tanulja. (Föccstej fejés, túlfejés, tőgyfertőtlenítés hiánya, gyógyszeres kezelés, takarmányozási gondok, stb.)
    Ezzel sajna egyetértek. Nekem a vevőim 90%-a csak addig ivott házi tejet, amíg meg tudta venni nálam, máshoz nem mentek el, pedig többen is foglalkoztunk tejezéssel a faluban. Mondjuk énhozzám bármikor bejöhettek körülnézni, mert nem kellett takargatnom a susmust. Antibiotikumra nem költöttem, mert legeltetés volt meg változatos takarmány, a borjak tejen nőttek fel, nem tejpótlón, a tisztaságra meg ügyeltem, mert én is azt a tejet ittam.
    Nyilván aki nem fogyasztja a saját termékét, és mondjuk csak a tejből él, annak nem számít a minőség, viszont számít a mennyiség.
    Nekem ez sima keresetkiegészítés volt, meg kajakiegészítés. Ez meg is látszott a dolgok anyagi vonzatán, a nagy, "profi" tehenes gazdák valahogy mindig panaszkodtak, vagy a vevőkre, vagy az átvevőre, vagy az állatorvosra, vagy akármire.
    Nálam még rágcsálók sem voltak, mert beáldoztam azt a napi 1-2 liter tejet, így 10 macskánál kevesebb sosem volt Plusz amelyik odajárt a környékről

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    8
    Thumbs Up
    Received: 1,047
    Given: 1,493

0 Not allowed!
    Nálunk az ilyesmi bonyolult ügy. Egyszerűen nem teheti meg valaki hogy van tehene, majd csak úgy eladja a tejet/tejfölt/joghurtot/sajtot a szomszédoknak. Nem egy hír volt arról hogy az ilyen emberekhez géppisztolyos hatósági személyek mentek ajtót berúgni. Nem tudom írtam-e ezekről valamelyik topicban, talán évvekkel ezelőtt... de az is lehet hogy nem írtam róla. A lényeg hogy veszélyes itt a házi-tej kereskedés. Úgy sejtem komoly élelmiszer-lobbi lehet a háttérben.

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Blog Entries
    6
    Thumbs Up

1 Not allowed!
    Biztos van élelmiszerlobbi is, meg egyszerűen vannak szabályok. Itt is komoly feltételrendszere van az ilyen háztáji működésnek, ha valaki rendesen akarja csinálni. Ha nem is géppisztollyal, de rendesen felszerelkezve itt is kimegy mindenféle hatóság, ha valaki trükközik.
    Be kell szerezni az engedélyeket meg a papírokat, betartani a szabályokat, aztán annyi.

Ha van felétek kézműves sörfőzde, akkor az azt jelenti, hogy van lehetőség házi termékek készítésére. Tehát nyilván házi tejet és sajtot is lehet értékesíteni. Élelmiszerről beszélünk, ráadásul olyanról, amit az ember a gyerekeinek is ad. Be is b.szna, ha csak úgy bárki csinálhatná kedve szerint.

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    8
    Thumbs Up
    Received: 1,047
    Given: 1,493

0 Not allowed!
    Ok, nagyjából 10 nap telt el. Naponta legalább másfél liter tejet/kakaót legurítottam.

Az első amire számítottam az a felgyorsult emésztés (meg "hasmars"), de marhára nagyot tévedtem. Az ELLENKEZŐJE történt. Csak a vesém dolgozik tőle keményen (magyarul pisálok tőle), de az emésztésem lelassította.

Gyomrom/hasam nem fáj, nem kavarog. Csak megvan az a "tejet ittam" érzés, de azon kívül semmi.

Energia szempontjából nincs jelentős eltérés, az első pár nap talán éreztem hogy több erőm van, de utána ez elmúlt.

Mivel a capuccino-t tejre cseréltem, így a koffein-bevitel elmarad, tehát az azzal járó mellékhatások is. A szívem nem ver gyorsan, szerintem normalizálódott, ami pozitív dolog. Jobb is ha elhagyom a koffeint. Nem kell az... Ráadásul a koffein dehidratál is, elvonja a vizet, ami kevés víz ivásánál igencsak ártalmas.

A tej/kakaó lecsúszik, és végül is tejpor+sok víz, így a hidratálás is megvan, elég folyadékot viszek be nap közben, ami kell is. A víz nem megy le, mert valamiért nem kell, de a tejből sokat megiszok, úgyhogy ez is jó dolog. Kevésbé vagyok szomjas, a több folyadék pedig kell a szervezetnek, szívnek és egyéb izmoknak, a vesének, stb.

Ami érdekes, hogy mikor havonta 1 kis pohárkával ittam tejet, minden bajom volt tőle. Így viszont semmi gond, hogy napi másfél litert lenyomok belőle. Lehet hogy egyszerűen csak elszokik tőle a szervezet, de könnyen visszaszoktatható rá. Legalábbis az én esetemben úgy tűnik hogy ez volt a helyzet.

A 10 nap az nem hosszú távú kísérlet, de azért érdekes látni hogy kevesebb mint 2 hét alatt is sok változást tapasztaltam.

törölt tag -gl
    Guest

1 Not allowed!
    Gyakran iszom nyáron tejet. A tejnek nem a zsír hanem a fehérjetartalma a lényeges. Ha hihetünk a csomagolásnak 100 ml-ben 3,5 g fehérje van.
    Tehát 1 literben 35 gramm!
    Tehát két liter tej már fedezi a napi 70g fehérjeszükségletet.
    Én általában nem kockáztatok, laktózmenteset vásárolok. Bár mocsok drága. még egyszer/ majdnem, kétszer annyiba kerül mint a sima.
    A laktózmentessel még nem volt problémám, ugyanúgy hidratál mint egy ice tea. A gyomor is bírja. Nyáron meg 2 liter simán lemegy.
    Bár amikor akciós volt a tescoban azonnal elhoztam két karton laktózmenteset és ittam, és az elvileg kaja mellett 70g fehérje, de mégsem éreztem azt, hogy az izmomom ragadt volna.