Oldala 23 of 24 ElsőElső ... 1321222324 UtolsóUtolsó
Eredmény 221 to 230 of 237

Topic: Az önellátás illúzió?

Senior Member raktaros's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    A raktárban
    Thumbs Up
    Received: 18
    Given: 128

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Alpha Hozzászólás megtekintése
    Sokat gondolkoztam a napelemes rendszeren és azon, hogy mire kell az áram. Számomra egy sziget üzemű rendszerre van szükség, amivel meghajtok egy hűtőt, tőltöm a kommunikációs eszközöket és némi világosságot csinál este.
    Tavasszal venni is akarok egy ilyen rendszert. 12 V-os minden. Másra nem kellene az áram szerintem.
    Világítást szerintem mindenképpen érdemes árammal. Gyertyákkal, olajlámpával is lehet világítani, hangulatos is nagyon, de sosem lesz az igazi és venned vagy előállítanod kell hozzá folyamatosan az anyagot. (azért ott lesznek nekem ezek is a falon ) Árammal meg kiépíted és egy jó darabig le van tudva, csak egy kattintás a falon.
    Ezt egy kis rendszer is megoldja, amivel tölteni is lehet apró dolgokat.
    "Hajszolom a tudást, de ő mindig gyorsabb nálam!"

Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2020
    Thumbs Up
    Received: 39
    Given: 7

6 Not allowed!
    Mesélek neked valamit.
    Sosem volt hitelem. Ahogy pénzem is csak kevés. De találtam egy elhagyatott birtokot másfél milláért a neten. Egy évig gyűjtöttem rá. Megvettem. Lassan felújítottuk férjemmel. Víz nem volt, csak villany. Furattunk kutat. Mindenki azt mondta, vettünk négy falat. Igen, csakhogy az a négy fal csontszáraz, bizonyított. A birtokon levő dzsungelnek hála harmadik éve nem veszek tüzelőt! És még háromig nem fogok! Körülöttem erdő, mások azt mondják, félelmetes. Én azt mondom, csupa lehetóség! Van egy cserjés a hegytetőn, más már kiirtotta volna! Férjem galagonyateáját ott 'termesztem'. Nem szedi a vérnyomáscsökkentőket, köszöni, elvan nélkülük, úgysem használtak! Van a környéken sok horgásztó, fiam hobbijának köszönhetően megvan a hal. Férjem vadász, megvan a vad. Én meg megtermelek minden mást itthon, amit amúgy megvennénk. Egy teljes fizetés többszöröse az, amit megspórolunk azzal, hogy itthon vagyok. Hitelem továbbra sincs. De nem szórakoznak velem a multik, én jól megvagyok nélkülük is! Van, hogy tanszünetben hetekig nem megyek boltba szimplán lustaságból! Ez akkora szabadság, hogy valami csuda! Nyáron szinte nem is használjuk a házat, van kerti zuhany, kerti sütő, télen sparhelt, amin szinte gallyakon főzök-sütök. Nem tudom elmondani az előnyeit ennek az életformának, mert csak az értheti, aki ebben él! Ebben pedig csak ez él, akiben gyakorlati tudásvágy lakozik. Ugyanis itt bármerre nézek, mindenhol meló van, de annyi mindenhez megtanultam érteni, hogy felsorolni sem tudnám! Számomra ez olyan, mint egy játszótér egy kisgyereknek. Itt kísérletezgethetek kedvemre, és szembemehetek a normákkal. Minden percét élvezem! Itt minden a kezemre áll, minden logikus, minden egyszerű. Minden fa és fűszál, minden kismadár, minden állat és növény hozzám beszél, hisz itt a természet ugyanolyan, egyenrangú része vagyok, nem vagyok idegen test, alakító része vagyok a körforgásnak, ahol legalább annyit adok, amennyit kiveszek belőle! Hitelem és számláim még most sincsenek, kivéve a villanyt, és ahogyan írod, az autók és a gyerekek 'költségei'. Ha akarnám, ezeket is meg tudnám a birtokból 'váltani'; csak körtéből több, mint 2000 liter cefrém van minden évben! Olyan öreg körtefákról, amikrea kertész úgy gondolta, túl öregek, ki kell őket vágni! Én megmetszettem őket évente kétszer, hogy visszafiatalodjanak. Alma mázsaszám a picében, krumpli-hagyma a veremben, pár éven belűl az áramellátás is saját lesz, addigra még veszek itt pár parcellát, és kész is vagyok! Amit nem termelek meg, azt el tudom cserélni! Nem akarok teljesen kszakadni a világból, de megnyugtat, hogy elvagyok nélküle!

Senior Member fater.lajos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jul 2013
    Thumbs Up
    Received: 46
    Given: 4

1 Not allowed!
    Elolvastam minden hozzászólásodat! A legjobb ennek az utolsó mondata!
    "Nem akarok teljesen kiszakadni a világból, de megnyugtat, hogy elvagyok nélküle!"

Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2020
    Thumbs Up
    Received: 39
    Given: 7

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fater.lajos Hozzászólás megtekintése
    Elolvastam minden hozzászólásodat! A legjobb ennek az utolsó mondata!
    "Nem akarok teljesen kiszakadni a világból, de megnyugtat, hogy elvagyok nélküle!"
    Köszönöm szépen!
    Én még mindig a fórumtémák olvasásánál tartok, nagyon sok újat tanultam tőletek! Már csak azt bánom, hogy nem bukkantam rátok hamarabb, de biztosan ennek is meg van az oka, mint minden másnak...

Senior Member Sergeant's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2016
    Lakhely
    Közép-, Kelet-és Nyugat-Orbanisztán
    Thumbs Up
    Received: 134
    Given: 50

3 Not allowed!
    Hosszú időn keresztül vitatkoztunk DooM-mal, ezzel a témával kapcsolatban. Valamikor ő indította ezt a topikot.
    Mindig is az önellátás híve voltam, de a több mint két évtizednyi próbálkozás után, azért már látom a felmerülő problémákat.
    Sok minden megvalósítható, azonban nem minden. Inkább csak önellátásra való törekvésnek nevezném a lehetőségeket.
    Nem is az a célja, hogy kizárja magát az ember a modern világból, hanem, hogy egy lehetséges társadalmi-gazdasági összeomlás esetén át tudjon állni az élelem teljes megtermelésére, legyen ivóvíz ellátása, egy biztos bázisa, ahol meg tudja húzni magát.
    Ehhez nagyon sok mindent meg kell valósítani és már a kezdeti időszakban is teljes embert kíván. Saját magamat is sikerült többször eljuttatnom a terhelhetőség határáig, amikor munka, sőt másodállás mellett gazdálkodtam, építkeztem stb.
    Nagyon sok mindent meg kell tapasztalni hozzá, hogy élhető rendszert alakítson ki magának a próbálkozó.
    Hazámban bárhol lehetek, mindenhol otthon vagyok.
    Hazámban minden utat ismerek.
    (Idézetek a Nagy zűr Korzikán c. alapműből)😀

Senior Member coco's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2017
    Thumbs Up
    Received: 45
    Given: 170

1 Not allowed!
    Én önellátásnak azt tartom, ha valaki a saját kis bázisán tud:

- vizet és ételt előállítani, feldolgozni, tárolni
    - menedéket biztosítani
    - tüzet és fényt előállítani
    - vannak szerszámai, amikkel meg tudja oldani a bázisán felmerülő problémákat
    - alapszintű elsősegély / egészségügyi problémákat képes kezelni

Aki ezeknek megfelel, az én könyvemben önellátónak számít
    Loco en el coco

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2016
    Lakhely
    Budapest
    Thumbs Up
    Received: 146
    Given: 127

0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló coco Hozzászólás megtekintése
    Én önellátásnak azt tartom, ha valaki a saját kis bázisán tud:

- vizet és ételt előállítani, feldolgozni, tárolni
    - menedéket biztosítani
    - tüzet és fényt előállítani
    - vannak szerszámai, amikkel meg tudja oldani a bázisán felmerülő problémákat
    - alapszintű elsősegély / egészségügyi problémákat képes kezelni

Aki ezeknek megfelel, az én könyvemben önellátónak számít
    Vajon hány fórumozónak sikerült már eljutni erre a szintre?

Administrator TMIB's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    USA
    Blog Entries
    7
    Thumbs Up
    Received: 385
    Given: 801

0 Not allowed!
    Szerintem túl sokan nem is próbálkoztak vele, úgy emlékszem hogy alig néhány fórumozónak voltak önellátó tervei. Eleve az városban nem lehetséges, faluban sem túlzottan, mert ahhoz inkább egy nagyobb tanya kell.

Senior Member Sergeant's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2016
    Lakhely
    Közép-, Kelet-és Nyugat-Orbanisztán
    Thumbs Up
    Received: 134
    Given: 50

2 Not allowed!
    "- vizet és ételt előállítani, feldolgozni, tárolni"

Már ez is egy komplex feladat. Nem hiába működött a régi családmodellben a munkamegosztás.
    Víz: a vezetékes verzió mellett nem árt egy tisztavízű kút. Valahogy fel kell hozni a vizet, szükség esetén ülepíteni, tisztítani, fertőtleníteni, tárolni. A bázisnak kiválasztott hely közelében nem árt ha van patak, tó vagy egyéb természetes víznyerő hely, már csak a biztonság kedvéért. Hozzáteszem, hogy vannak téli hónapjaink is, amikor még az itatás is nagy gond tud lenni.
    Étel: növénytermesztés, állattartás. Itt a legfontosabb kérdés, hogy mennyi ember ellátásában gondolkodunk. Egy főre 400 négyszögöl/év minimum a tapasztalatok alapján, csak zöldségből és gyümölcsből.
    Akkor még probléma a kenyérgabona. Állatoknak takarmány. Utóbbinál jön képbe a gyűjtögetés.
    A hús megint csak probléma. A takarmányozás igen macerás dolog. Tavasztól őszig a kiskérődzőket legeltetni lehet, de télire be kell gyűjteni nekik a takarmányt. Számukra is megfelelő fedelet építeni, szükség esetén orvosi ellátás stb.
    Szárnyasoknál gabona, gabona, gabona.
    Feldolgozás. Érdemes lábon tartani a jószágot, ameddig lehet. Sózás, füstölés. Itt is megfelelő tároló helyiség kialakítása. Gyümölcsöknél befőzés, aszalás.
    Mindez folyamatos munkát jelent. Ha még a jószágnak megveszik a takarmányt , akkor is egy embernek folyamatosan otthon kell lennie.
    Last edited by Sergeant; 03-02-2020 at 10:33 AM.
    Hazámban bárhol lehetek, mindenhol otthon vagyok.
    Hazámban minden utat ismerek.
    (Idézetek a Nagy zűr Korzikán c. alapműből)😀

Senior Member
    Csatlakozás dátuma
    Jan 2016
    Lakhely
    Budapest
    Thumbs Up
    Received: 146
    Given: 127

0 Not allowed!
    400 négyszögöl/fő (1440 m2)?
    Egy ötfős családnak már 7200 m2. Ha hozzávesszük a kenyérgabona- és a takarmányigényt, akkor 2-3 hektár alatt esélytelen(nek tűnik). 1 hektár felett pedig egyszerű ember nem is vehet földet a földtörvény szerint.
    Másrészt egy ekkora területet megvédeni mindenféle "kártevőtől" nem kis feladat, plusz még megművelni...